گلخانه هیدروپونیک چیست؟

گلخانه هیدروپونیک چیست؟

گلخانه هیدروپونیک چیست؟ و چگونه تولید می شود؟ به فضایی که گیاهان به روش هیدروپونیک یعنی بدون خاک و با استفاده از آب و محلول های مغذی پرورش داده می شوند، گلخانه هیدروپونیک گفته می شود.

همچنین استفاده از این گلخانه مزایای زیادی دارد زیرا کاهش مصرف آب و عدم استفاده از آفت کش ها را به همراه دارد.

گیاهان کشت شده در گلخانه هیدروپونیک برای اینکه با کیفیت به نظر بیایند نیاز به مراقبت بیشتری دارند. بنابراین کیفیت وسایلی که در گلخانه استفاده می شود بسیار مهم است. به همین دلیل شرکت ما آماده ارائه تجهیزات با کیفیت برای ساخت گلخانه هیدروپونیک به شما عزیزان می باشد.

10 مورد از وسایل مورد نیاز گلخانه هیدروپونیک:

1 ) چهارچوب گلخانه: مهم ترین تجهیز برای شروع کشت هیدروپونیک است که با میله های فلزی در یک محیط مسطح در زمین ایجاد می شود. سقف این سازه ارتفاع استانداردی برای جلوگیری از رطوبت زیاد و تهویه هوا دارد.

2 ) پوشش گلخانه: پوشش گلخانه هیدروپونیک، که انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال می توانیم به پوشش فایبرکلاس، پی وی سی و شیشه ای اشاره کنیم. در واقع گلخانه هیدروپونیک از یک چهارچوب فلزی ساخته شده که حفاظ روی آن اغلب با نایلون ضخیمی از جنس پلی اتیلن که به آن پوشش پلی اتیلن می گویند، می باشد. این حفاظ با ضخامت های تک لایه، دولایه و سه لایه در بازار به فروش می رسد. پوشش پلی اتیلنی با ضخامت بیشتر میزان عایق بندی گلخانه هیدروپونیک را در برابر سرما و گرما افزایش می دهد.

نکته: پوشش نایلونی پلی اتیلن از همه موارد گفته شده پرکاربرد تر و ارزان تر است.

3 ) طبقات گلخانه هیدروپونیک: یکی از مزایای این روش کشت این است که به صورت عمودی ایجاد می شود و به همین دلیل فضای بیشتری به وجود می آید. در گلخانه هیدروپونیک از طبقاتی استفاده می شود که ارتفاع کمتر از 3 متر دارد و درون این طبقات سینی و یا لوله های کشت هیدروپونیک قرار می گیرد.

4 ) مخزن آب: شما برای پرورش گیاهان خود به آب نیاز دارید بنابراین کشت به روش هیدروپونیک انتخاب بسیار مناسبی است زیرا نیاز به آبیاری کم و مداوم دارد و در این روش سیستم آبیاری قطره ای نیاز است. در روش آبیاری قطره ای باید مخزن از آب پر شود، تا در آن ذخیره و کم کم وارد گلخانه هیدروپونیک شود.

5 ) سیستم نوردهی: اگر در فضای باز کشت را انجام می دهید نور به وسیله خورشید تامین می شود اما گلخانه هیدروپونیک که نوعی فضای سربسته به حساب می آید، مانند کانکس نیاز به نور مصنوعی دارد؛ بنابراین باید دقت کنیم که چه نوع گیاهی را می خواهیم پرورش دهیم تا بتوانیم نور مصنوعی مناسبی را تهیه کنیم.  زیرا گیاهان مختلف مقادیر متفاوتی از نور را می خواهند.

نکته: برای گلخانه هیدروپونیک لامپ های فلورسنت روشنایی را بدون گرمای شدید فراهم می کنند که گزینه بسیار خوبی به حساب می آیند.

6 ) دماسنج: در گلخانه هیدروپونیک با توجه به گیاه کشت شده دما را تعیین می کنیم یعنی هر گیاهی دمای مخصوص به خود را دارد اما اغلب گیاهان در دمای بالاتر از ℃ 21 رشد خوبی را تجربه می کنند.

نکته: برای اینکه به گیاه شوک وارد نشود باید دما بین روز و شب ثابت بماند.

7 ) سینی کشت هیدروپونیک: سینی کشت به صورت جداگانه برای هر گیاه و یا یک سینی بزرگ برای کل میز با توجه به نوع سیستمی که برای گلخانه هیدروپونیک استفاده شده می توان مد نظر گرفت. در واقع این ظروف اجازه رشد گیاه در یک فضای خالی از هر آلودگی را می دهد.

8 ) دستگاه آبرسانی: در این سیستم آب از مخزن به درون لوله های 16 میلی متری و 20 میلی متری لبریز می شود و سپس دستگاه مه پاش آب را به گیاهان می دهد.

9 ) فن و سیستم تهویه: در گلخانه هیدروپونیک برای جلوگیری از راکد شدن هوا به دلیل استفاده از دستگاه مه پاش که رطوبت را مقداری بالا می برد مجهز کردن گلخانه به دستگاه فن بسیار مهم است.

10 ) سیستم گرمایشی و سرمایشی: یکی از مهم ترین لوازم برای ایجاد گلخانه هیدروپونیک است زیرا گندیدگی و کپک زدگی گیاهان در روش کشت هیدروپونیک به دلیل اختلال در دمای مناسب می باشد.

گلخانه هیدروپونیک چیست؟

شرکت myhydroponic آماده خدمات رسانی است. اگر برای راه اندازی گلخانه هیدروپونیک و تولید یک محصول با کیفیت نیازمند تجهیزات مرغوب می باشید؛ در واقع زمانی کشت هیدروپونیک به نتیجه می رسد که وسایل مناسب خریداری شود. بنابراین کارشناسان ما در شرکت تجهیز گرولایت قصد دارند شما را تا پایان راه همراهی کنند فقط کافی است با ما تماس برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *