آموزش تولید و کشت علوفه هیدروپونیک

آموزش تولید و کشت علوفه هیدروپونیک

آموزش تولید و کشت علوفه هیدروپونیک به همراه آموزش کشت و تجهیزات علوفه هیدروپونیک شامل سینی کشت علوفه هیدروپونیک نازل ابیاری و قفسه ها

کشت علوفه هیدروپونیک در کل جهان جایگاه خوبی دارد. این نوع کشت مزایای اقتصادی فراوان دارد و مورد توجه همه افراد قرارگرفته است.

دامداران یا کشاورزان به دلیل کمبود آب و نداشتن زمین کشاورزی و کاهش هزینه علوفه برای دام به روش کشت علوفه هیدروپونیک علاقه مند شدند.

در این مقاله مراحل آموزش تولید کشت علوفه هیدروپونیک از صفر تا صد را به صورت ساده بیان کرده است تا بتوانید این کشت را انجام دهید.

روش کشت علوفه هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک روش جدید برای تولید محصولات کشاورزی است که بذر بدون خاک و با کمترین مصرف آب رشد کند. هیدروپونیک به زبان ساده هر آنچه از انواع علوفه و سبزی جات که با استفاده از خاک تولید می شود. این روش کشت چندین برابر بدون خاک و بدون زمین کشاورزی به دست می آید.

مزایای تولید علوفه به روش هیدروپونیک

کشت علوفه هیدروپونیک یک روش جدید کشاورزی برای نجات دامداران است.

1) صرفه اقتصادی دارد.
2) تولید علوفه ارزان قیمت برای دامداران خواهد بود.
3) تمام فصل سال می توان کشت علوفه هیدروپونیک را داشت.
4) تولید علوفه به روش هیدروپونیک کیفیت بالایی دارد.
5) علوفه بسیارخوش خوراک برای دام است.
6) افزایش سیستم ایمنی و سلامت دام می‌شود.

1. صرفه اقتصادی دارد:
کشت هیدروپونیک نسبت به هر کشت دیگری هزینه مختص به خودش را دارد. بیشترین هزینه و در بخش کشت هیدروپونیک مربوط به راه اولیه سازه و تجهیزات آن است. بعد راه اندازی هزینه آب‌ برق و هزینه کارگر و هزینه بذر و …  نسبت به روش سنتی کم هزینه است.

2. تولید علوفه ارزان قیمت برای دامداران خواهد بود:
هزینه تولید در هیدروپونیک 90 درصد نسبت به روش سنتی کاهش می یابد. و در نتیجه علوفه ارزان‌ قیمت و ارزش غذایی بالاتر را در اختیار دامداران قرار می دهد.

3. تمام فصل سال می‌توان کشت علوفه هیدروپونیک را داشت.
یکی از خوبی های کشت علوفه هیدروپونیک این است که در تمام سال می توان انواع علوفه را کشت کرد.

4. تولید علوفه به روش هیدروپونیک کیفیت بالایی دارد:
کیفیت محصول هیدروپونیک نسبت به روش تولید سنتی بهتر است. به عبارت دیگر با صرف انرژی و هزینه کمتر می توانیم علوفه مچباکیفیت تری را در گلخانه کشت علوفه هیدروپونیک تولید کرد. کیفیت این کشت به دلیل استفاده نکردن از سم کشاورزی بسیار بالاتر از سنتی است.

5. علوفه بسیار خوش خوراک برای دام است:
به دلیل طعم شیرین و همچنین استفاده دام از تمام قسمت های آن اعم از ریشه و ساقه و… .

6. افرایش سیستم ایمنی وسلامت دام می شود:
هیدروپونیک به مقدار زیاد ویتامین c دارد اما در علوفه خشک وجود ندارد. ویتامین c در افزایش سیستم ایمنی دام کمک می کند و هزینه دام پزشکی را کم می کند.

آموزش تولید و کشت علوفه هیدروپونیک

تاکنون با ویژگی های خوب کشاورزی هیدروپونیک آشنا شده اید. پس وقت آن رسیده به دنبال آموزش باشید. آموزش کشت علوفه هیدروپونیک همان سبزه عید است. امروزه با تکنولوژی پیشرفته در سطح بزرگی برای تولید علوفه انجام می شود.

برای کشت علوفه هیدروپونیک این مرحله لازم است بدانید:

• آماده کردن و خرید تجهیزات
• راه اندازی سالن کشت با تجهیزات مورد نیاز
• گذاشتن بذر
• آبیاری بذر
• برداشت محصول

مرحله اول آماده کردن و خرید تجهیزات

اولین کاری برای کشت علوفه هیدروپونیک باید انجام داد خرید و آماده کردن تجهیزات است. برای این نوع کشت دیگر نیاز به تراکتور، ماشین مدرن یا زمین زراعی نداریم. تجهیزات مورد نیاز برای این کشت عبارتند از:

• فضای مناسب برای کشت هیدروپونیک

اندازه آن باید براساس تولید علوفه هیدروپونیک برای دام دار باشد.

• سینی کشت علوفه هیدروپونیک

علوفه هیدروپونیک در سینی که دارای زهکش مناسب دارد رشد می کند. سینی از جنس محکم و غیر فلز باشد که در اثر رطوبت دچار زنگ زدگی نشود.
یک ویژگی مهم کشت می تواند دارا بودن مواد اولیه خوب و استحکام بالا، حل نشدن در آب و ابعاد مناسب زهکش برای تخلیه آب اضافی باشد.

• تجهيزات نور رسانی

علوفه هیدروپونیک بار نور مصنوعی پرورش داده می شود. در گلخانه از نور رشد علوفه هیدروپونیک به صورت مصنوعی استفاده می کنند. علوفه هیدروپونیک نیاز به نور فول اسپکتروم ندارد. این نور قیمت بالایی دارد علوفه هیدروپونیک در مدت 7 روز به مرحله برداشت می رسد و نیاز به نور فول اسپکتروم نداریم.

• لوله و تجهیزات آبرسانی

آبیاری علوفه به صورت قطره ای با استفاده از دستگاه مه پاش و لوله آبیاری انجام می شود. میزان آبیاری با کنترل هوشمند گلخانه علوفه هیدروپونیک تنطیم می شود.

• بذر مناسب

بذر مناسب باید قوه نامیه داشته باشد. این خاصیت ناشی از عدم ماندگاری بذر و رعایت خواب بذر (دوره خواب بذراز زمان برداشت تا استفاده آن) بذرها سالم باشند. بذر نیم دانه استفاده نشود. بذر مناسب بهتر است به روش کشت آبی پرورش داده شود و فاقد قارچ کش و سم باشد.

• سیستم سرمایشی و گرمایشی

در گلخانه علوفه هیدروپونیک گرما و سرما با استفاده از هیتر و سایر سیستم ها با توجه به اقلیم آب هوایی استفاده می شود. برای تهویه هوا یگلخانه از فن استفاده می کنند.

مرحله ی دوم راه اندازی سالن کشت با تجهیزات مورد نیاز

در کنار خرید و تجهیزات مورد نیاز باید سالن و محیط کشت را آماده کرد. و شرایط آبیاری و نور را محیا کرد. سالن کشت باید دارای عایق رطوبت گرما در سقف و کف باشد و قابلیت شست‌وشو داشته باشد.
در سالن کشت سینی ها باید اندازه سالن کشت باشد. نحوه تهویه و آبیاری بسیار مهم است سینی کشت علوفه هیدروپونیک در شرکت تجهیز گرولایت علاقه بر محکم بودن از وزن کمی نیز برخوردار است. به همین دلیل حمل و نقل آن آسان است.

مرحله سوم گذاشتن بذر

مقدار بذر در سینی بستگی به ظرفیت سینی و مصرف دام دارد. باید توجه داشت آبیاری بیش از حد بذر در مرحله جوانه زنی باعث گندزدایی و خراب شدن می شود.
شرکت تجهیز گرولایت با در اختیار گذاشتن کنترول هوشمند گلخانه علوفه هیدروپونیک آبیاری بذر ها را به صورت اتوماتیک و استاندارد انجام می دهد و کار برای تولید کنندگان راحت است.

مرحله چهارم آبیاری بذر

بعداز انجام آماده سازی بذر و قراردادن سینی در داخل طبقات نوبت به آبیاری می رسد. آبیاری بذرها با انواع مه پاش است. برای این کار حتما باید نوع بذر را در نظرگرفت و  از افراد با تجربه کمک بگیرید.
آبیاری بذرها بستگی به اقلیم آب هوا و نوع گلخانه علوفه هیدروپونیک دارد. برای دیدن این محصولات به صفحه خرید شرکت تجهیز گرولایت مراجعه کنید.

مرحله پنجم برداشت محصول

برداشت علوفه هیدروپونیک حدود 7روز است. برداشت محصول به نوع دام بستگی دارد. به عنوان مثال برای گاو شیری به علت استفاده از شیره ریشه این زمان کمتر از 7 روز است. برای طیور نیز این زمان تا 3 تا 4 روز عقب می افتد.
به دلیل علوفه هیدروپونیک خاک رشد نمی کند، بعد از گذشت زمان ارزش غذایی خود را ازدست می دهد. میزان رشد علوفه برای یک اتاق 100متر حدود 1 تن به صورت روزانه است. بستگی به طول و عرض و ارتفاع سالن کشت دارد بر خلاف روش سنتی ریشه علوفه برای دام قابل استفاده است.

کشت علوفه هیدروپونیک هیچ دور ریزی ندارد. از یک کیلو بذر کشت شده می توان 7 برابر علوفه برداشت کرد که بستگی به نوع بذر دارد. در برداشت محصول قطع آبیاری به مدت 3 ساعت قبل برداشت علوفه تازه به دلیل حفظ مسائل بهداشتی و علوفه فاقد آب و رطوبت باشد.

معرفی سازه علوفه هیدروپونیک

کارشناسان ما برای علاقمندان در این کشت سازه طراحی کرده است تا قابلیت جداسازی قطعات‌ آن و جهت حمل و نقل آسان و جابه جایی می باشد. از دیگر قابلیت های این سازه در صورت نیاز به افزایش تولید می توان اضافه و مونتاژ کردن آن اشاره کرد.
سازه شرکت کشت علوفه هیدروپونیک در شرکت تجهیز گرولایت از یک سالن کشت در مقیاس کوچک است. سازه کشت برای کسانی که در فضای کوچک قصد شروع را دارند و در ابتدای این مسیر برای آموزش این نوع کشت هستند بسیار مناسب است. این سازه آلومینیومی طوری طراحی شده که بیشترین استفاده با بهترین چیدمان سینی کشت علوفه هیدروپونیک فراهم کند و به علت سبکی قابل جابه جایی است.

مشاوره کشت علوفه هیدروپونیک

کشت علوفه هیدروپونیک شاید بسیار ساده به نظر آید اما دقت در خرید و نصب لوازم از مهم ترین مسائل در تولید علوفه با کیفیت است.

اگر شما در ابتدای این راه اندازی علوفه هیدروپونیک هستید برای ارتقاء گلخانه نیاز به راهنمایی دارید، کارشناسان ما آماده مشاوره حضوری و تلفنی با شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *