آموزش ساخت گلخانه خانگی هیدروپونیک ایروپونیک

آموزش ساخت گلخانه خانگی هیدروپونیک ایروپونیک

آموزش ساخت گلخانه خانگی هیدروپونیک ایروپونیک : برای کشت میوه و سبزیجات بهترین روش کشت گلخانه ای بدون مواد سمی هیدروپونیک است. ما در ادامه ی مطالب آموزش ساخت گلخانه کوچک خانگی برای کشت محصولات به این روش برای شما شرح داده ایم.

وسایل مورد نیاز عبارتند از :

1- ظرف پلاستیکی : اندازه ی آن با توجه به نیاز شما مشخص می شود.

2- چند لیوان پلاستیکی : فراموش نکنید که برای کشت گیاه از لیوان های کاغذی استفاده نمیشود.

3- یک چراغ LED : نور را با استفاده از یک مدار ساده تهیه کنید.

طراحی گلخانه

برای کشت گیاهان باید کف لیوان ها را سوراخ کنید و با استفاده از یک پنبه ی توپی آن را پر نمایید. لیوان ها باید درون ظرفی پر از محلول هیدروپونیک قرار گیرند. سوراخ های کف لیوان ها سبب می شوند که ریشه ی گیاهان محلول هیدروپونیک و مواد مغذی را از این طریق جذب کنند.

آماده سازی لیوان ها

پس از ایجاد ۳ تا ۴ سوراخ در کف لیوان ها، ریشه ی گیاهان می توانند محلول را به آسانی جذب کنند. گفتیم که یک لایه پنبه ی ۲ سانتی متری غیر فشرده هم کف لیوان ها قرار دهید.

آماده سازی هولدر یا نگهدارنده ی لیوان ها

برای نگهداشتن لیوان ها بالای ظرف پلاستیکی به یک نگهدارنده نیاز است. از هر شیء برای این کار می توانید بهره بگیرید مثلا یک تخته ی فومی. برش این تخته باید به گونه ای باشد که کاملا بتواند سطح ظرف را بپوشاند. فاصله ی لیوان ها از لبه ی ظرف باید معین شود. محل قرار گرفتن تمامی لیوان ها باید علامت گذاری شود.

برش دایره ها

با توجه به علامت های مشخص شده روی تخته و قطر لیوان ها، دایره ها را توسط پرگار رسم کنید. سپس آن ها را با کاتر یا چاقو برش دهید.

چسباندن لیوان ها به هولدر

در دایره های بریده شده لیوان ها را قرار دهید و به زیر آن ها چسب بزنید.

مدار حساس به نور

نوررسانی به گیاهان در شب نیز بسیار مهم است. بنابراین ساخت یک مدار کمک می کند تا با کم شدن نور، چراغ به طور اتوماتیک روشن شود.

اتصال قطعات گلخانه بهم

با ایجاد دو سوراخ روی ظرف پلاستیکی، می توانید چراغ LED را به گلخانه خود متصل کنید. پس از آن هم با استفاده از پیچ می توانید چراغ را به ظرف محکم کنید.

ساخت محلول هیدروپونیک

محلول هیدروپونیک مواد مغذی لازم برای گیاه را تامین می کند. در صورتی که شما محلول را می سازید هرگز از آب کلر استفاده نکنید. توصیه می شود که محلول هیدروپونیک را خریداری کنید.

راه اندازی سیستم

پس از ریختن محلول هیدروپونیک درون ظرف پلاستیکی به گونه ای که با کف لیوان برخورد کند، داخل لیوان ها گیاهان را بکارید و سیستم روشنایی را هم برای استفاده در شب راه اندازی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *