ساخت و تولید گلخانه خانگی کوچک

ساخت و تولید گلخانه خانگی کوچک :برای ساختن یک گلخانه ی خانگی می توانیم از لوله‌های PVC یا همان لوله های سفید مخصوص لوله کشی آب استفاده کنیم که پیشنهاد می شود از انواع لوله ‌های محکم چند لایه استفاده شود تا هم گلخانه مقاوم تر شود و هم گلخانه به صورت صاف و راست ساخته شود.

این گلخانه خانگی را در هر اندازه‌ای می‌توان ساخت و با توجه به نیاز و سلیقه ی هر کسی می توان اندازه ی آن را مشخص کرد. این گلخانه ها غالبا برای کاشت بذر کاکتوس مناسبند و از آن جایی که خیلی کوچکند و احتمال افزایش دمای داخل گلخانه وجود دارد، آن را در فضایی می گذارند تا از تابش مستقیم آفتاب در امان باشد و همواره باید این موضوع را دانست که آفتاب صبح یا عصر برای پرورش گیاهان کافی است. (البته برای کاهش نور مستقیم آفتاب می توان از توری یا پارچه استفاده کرد.)

خلاصه مراحل ساخت گلخانه خانگی

  • مشخص کردن اندازه ی گلخانه ی موردنظر.
  • تهیه ی لوله و اتصالات و وسایل مورد نیاز.
  • کشیدن نقشه ی گلخانه روی کاغذ.
  • ساختن قسمت پایینی گلخانه با استفاده از لوله ها.
  • در نظر گرفتن مقاومت گلخانه در برابر باد و باران و استفاده از مهار های لازمی چون پیچ به دیوار یا زمین و یا پایه های سنگین سیمان برای جلوگیری از تکان خوردن.
  • اتصال سایر قسمت های گلخانه به پایه، پس از ساخته شدن آن.
  • استفاده از نایلون و پلاستیک برای در گلخانه و افزودن زیپ یا آهنربا برای اتصال آن ها.
  • پوشش سرتاسری گلخانه با استفاده از نایلون یا صفحات پلی کربنات.

باید بدانید که برای ساخت یک گلخانه خانگی روش های آسانی نسبت به ساخت گلخانه های تجاری یا صنعتی وجود دارد که حتی به متخصص یا مشاور هم احتیاجی نیست.

تجهیزات گلخانه خانگی

  • اسکلت سازه : مشخصا هر گلخانه ای به یک سازه یا اسکلت احتیاج دارد تا پوشش روی آن نصب شود. این سازه می تواند از جنس چوب، آهن، آهن گالوانیزه و یا انواع لوله های پلاستیکی یا اسکلتی از جنس دیگری باشند که قیمت هر کدام وابسته به کیفیت و جنس آن متفاوت خواهد بود. سپس برای استحکام گلخانه، باید اجزای اسکلت به خوبی به یکدیگر متصل شوند (با استفاده از دریل و پیچ و مهره).
  • پوشش سازه : غالبا برای پوشش گلخانه های صنعتی از پوشش هایی همچون شیشه، پلی کربنات، پلاستیک UV و … استفاده می شود اما مشخصا برای گلخانه های خانگی که کوچک هستند، استفاده از نایلون یا پلی کربنات هم کار را آسان می کند تا محیط گلخانه خانگی محدود شود و شرایط داخل آن تحت کنترل افراد قرار بگیرد.

باید توجه داشت که به هنگام انتخاب بهترین جهت برای ساخت گلخانه، جهت های شمالی_جنوبی یا شمال غربی_جنوب شرقی می باشند زیرا در این جهات بیشترین میزان نور به گیاهان می رسد و حتی در زمان های ابتدایی طلوع خورشید هم این نور به خوبی دریافت خواهد شد. برای فتوسنتز گیاه، نور صبح بهترین نور می باشد.

از تجهیزات مورد نیاز یک گلخانه خانگی می توانیم به موارد زیر هم اشاره کنیم:

سیستم گرمایشی گلخانه، سیستم تهویه گلخانه، روشنایی، وسایل اندازه گیری، سیستم آبیاری گلخانه، توری سایبان، کارت جلب کننده حشرات، سینی نشا، پایه برق، میز گلخانه، میز کشت سبزیجات، طبقه دیواری، سیستم روشنایی ضد آب، فن تهویه اتوماتیک با ترموستات تنظیم دما، دماسنج و رطوبت سنج دیجیتال، پایانه برق، بخاری اتوماتیک فن دار.

جهت تهیه انواع گلخانه خانگی میتوانید با کارشاناسان ما مکاتبه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *