تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک

تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک: در این مقاله تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک را به شما معرفی می کنیم.

علوفه هیدروپونیک چیست؟ سیستم های تولید علوفه هیدروپونیک چگونه کار می کنند؟

با پیشرفت علم دامداری قرن جدید وارد روزهای جدیدی شده است و روز به روز محدودیت های این حوزه را پوشش می دهد. یکی از مشکلات جدی در دامداری علوفه است و دامداری مدرن کشت علوفه هیدروپونیک را بررسی و آغاز کرده است تا عملکرد بهتری در این عرصه رقم بزند. شرکت تجهیز گرولایت با سابقه طولانی به این عرصه ورود جدی کرده است و با تیمی حرفه ای از کارشناسان خود آماده خدمت رسانی به دامداران عزیز می باشد.

علوفه هیدروپونیک مقرون به صرفه‌ترین روش‌های کشاورزی است که این مهم بخاطر مصرف آب کم با گردش مجدد، عدم وجود هزینه ای جهت برداشت، عدم نیاز به نیروی کار زیاد ( یک فضای صد متری گلخانه هیدروپونیک فقط به یک نیروی کارآزموده نیاز دارد )، حمل و نقل آسان و بسیاری مزایای دیگر می باشد.

این علوفه برای استفاده گوسفند، بز، گاو اسب، طیور و بسیاری از حیوانات در همه ی فصل های سال بدون درنظرگرفتن آب و هوا و دما قابل کشت است.

چگونه علوفه کشت هیدروپونیک تولید می شود؟

رشد هیدروپونیک محصولات کشاورزی را بدون خاک رشد می دهد و یک محصول باکیفیت را برای دام پرورش می دهد.
هیدروپونیک از کلمه یونانی “Hydros” به معنی “آب” و “Ponic” به معنی “کار”گرفته شده است و به معنای روشی است که در آن آب‌ کار می‌کند و خاک در آن نقشی ندارد.

در روش هیدروپونیک ذرت، جو، گندم، یونجه، ارزن، چاودار و … بذرهایی برای تولید علوفه مغذی و باکیفیت بالا برای دام و طیور می باشد.

تجهیزات گلخانه ای هیدروپونیک:

مجموعه myhydroponic تمامی تجهیزات موردنیاز برای کشت علوفه هیروپونیک را برای دامداران فراهم نموده است. این تجهیزات شامل:

1. گلخانه یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک
گلخانه با کانکس کشت علوفه هیدروپونیک باید براساس نیاز طراحی شود چون فضای زیاد موجب هدررفتن انرژی گرمایی و رطوبت محیط می‌شود.
شرکت myhydroponic کانکس کشت علوفه هیدروپونیک متناسب با فضای مورد نظرتان را طراحی و تولید می کند.

2. سینی کشت علوفه هیدروپونیک
به‌کاربردن سینی‌های فلزی در کشت هیدروپونیک بعلت زنگ زدن کاربردی ندارد و باعث از بین رفتن بذر ها می شود. بهترین جنس پلاستیکی است. همچنین سینی کشت علوفه هیدروپونیک نیاز به مقاومت بالا دارد تا وزن علوفه را تحمل کند.

3. لوله‌های آبرسانی
در کشت گیاهان معمولاً از لوله‌های آبرسانی علوفه استفاده می شود. سبزیجاتی مانند توت‌فرنگی، اسفناج، کلم‌ها و … با لوله‌های آبرسانی آبیاری می‌شوند. برای علوفه کشت هیدروپونیک هم از این لوله ها استفاده می شود.

4. طبقات کشت در پرورش علوفه هیدروپونیک
طبقات در کشت علوفه هیدروپونیک باید با فاصله مناسب اجرا شود چون فاصله نامناسب به بذرها نور کافی نمی دهد و تهویه را هم با مشکل مواجه می کند. وزن سینی و طبقات هم باید با دقت اندازه گیری شود تا از خسارات احتمالی جلوگیری شود.

5. مخزن آب گلخانه
حجم مخزن آب باید به گونه‌ای باشد تا روزانه آب برای بذرها به خوبی تأمین شود و جنس آن مانع واکنش مواد ضد عفونی‌کننده باشد.

6. سیستم تهویه گلخانه
برای تولید علوفه هیدروپونیک مرغوب و باکیفیت، سیستم تهویه و رطوبت گلخانه یا کانکس بسیار مهم است. رطوبت کافی از کپک‌زدگی بذرهای جوانه زده جلوگیری می‌کند. هوا باید در طبقات و قفسه ها گردش داشته باشد و کار اکسیژن رسانی به بذرها را انجام دهد.

7. محلول ضدعفونی کننده
برای شستن بذرها و گندزدایی از این محلول استفاده می شود تا مانع کپک زدگی بذر شوند.

8. بذر مناسب
هر چقدر هم شما یک گلخانه عالی با محیطی مناسب داشته باشید، نیاز به یک بذر مناسب هیچ وقت فراموش شدنی نیست. به همین دلیل مهم ترین اصل در کشت هیدروپونیک بذر باکیفیت است که مانع از خرابی محصول نهایی و خسارت می شود. در خرید بذر دقت کنید تا بذرهای شکسته، پوک و بدون جوانه را تهیه نکنید.

9. ایجاد نور مصنوعی
نورهای مصنوعی مناسب برای گلخانه هیدروپونیک از طیف های خاصی هستند که بهترین لامپ این طیف فلورسنت می باشد.

در کشت هیدروپونیک علوفه به نکات زیر هم توجه کنید:

  • آبیاری در این کشت باید از آلودگی میکروبی و باکتریایی مصون باشد.
  • از قوه نامیه بالای بذرهای کشت هیدروپونیک مطمئن باشید.
  • نور خورشید را در رشد علوفه هیدروپونیک فراموش کنید.

بذرهای این کشت نباید در معرض آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها قرار گرفته باشند. دما و رطوبت گلخانه را مدام کنترل کنید تا دما و رطوبت نامناسب باعث کپک زدگی دانه‌ها نشود.

اگر قصد راه اندازی خط تولید کشت علوفه هیدروپونیک و تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک را دارید، کارشناسان تجهیز گرولایت برای ارائه تمامی خدمات از مشاوره و عیب یابی تا بازدید حضوری و حتی خرید تجهیزات، لوازم و بذر گیاهان برای کشت این نوع علوفه در خدمت شما هستند. برای ارتباط و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *