مقایسه تولید علوفه با دستگاه علوفه هیدروپونیک با کشت خاکی

تولید علوفه با دستگاه علوفه هیدروپونیک چه مزیتی نسبت به کشت در زمین زراعی دارد؟

مقایسه تولید علوفه با دستگاه علوفه هیدروپونیک با کشت خاکی: در این زمینه تیم های مهندسی و گروه علمی تحقیقاتی FAO که یکی از مراکز متخصص در زمینه کشت هیدروپونیک به شمار می آید. این تیم متخصص دراین زمینه تحقیقات و مشاهدات بسیار زیادی انجام داده است و به نتایج بسیار زیادی دست یافته است.

گوشه ای از این نتایج پاسخ به سوال تولید علوفه با دستگاه علوفه هیدروپونیک چه مزیتی نسبت به کشت در زمین زراعی دارد؟ است. که در ادامه با هم بررسی میکنیم:

1- فصل طولانی رشد

اقلیم سرد با سرمای زمستان و روزهای کوتاه مانع از رشد گیاه میشود اما در سیستم هیدروپونیک رشد در طول سال ادامه دارد زیرا کشاورز میزان دما، نور و تامین مواد غذایی را کنترل می کند.

2- بهبود در رشد و بازدهی

در سیستم هیدروپونیک گیاهان رشد بسیار سریع و بازدهی زیادی دارند. در این شرایط به خاطر سطح بالای اکسیژن موجود در محلول مغذی و دقت در کنترل عوامل محیطی است. می‌توان با افزایش سطح اکسیژن گیاه رشد ریشه و جذب مواد مغذی افزایش پیدا کند.

3- قابلیت پرورش گیاه در همه جا

برخلاف کشت سنتی که باید در محیط باز انجام شود، کشت هیدروپونیک در بسیاری از منازل با صرف نظر از اندازه و محل آن ها قابل اجرا است.

4- مصرف کمتر آب

در حالی که رشد گیاه به روش هیدروپونیک وابسته به آب است ما مصرف آب در این روش حدود ۹۰ تا ۸۰ درصد نسبت به کشت سنتی کاهش پیدا می‌کند. همانطور که میدانیم در این نوع کشت محصولات کشاورزی خاک باید مرطوب باشد؛ با این شرایط که کشت سنتی در خاک انجام میشود و وقتی که به محصول آب داده می شود بیشتر آب تا زمانی که به ریشه گیاه برسد تبخیر می شود اما در روش هیدروپونیک آب به طور مستقیم در اختیار ریشه گیاه قرار می گیرد.

5- مشکلات کمتر آفت

از آنجایی که سیستم هیدروپونیک در فضای بسته است آنچنان آفتی وجود ندارد و ورود آن کنترل می‌شود نفوذ به سیستم و حمله به گیاهان برای حشرات دشوار است.

برای آشنایی بیشتر از خصوصیات و مزایای کشت هیدروپونیک و بررسی بیشتر مقایسه تولید علوفه با دستگاه علوفه هیدروپونیک با کشت خاکی  با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *