انتخاب علوفه هیدروپونیک مناسب برای اسب

انتخاب علوفه هیدروپونیک مناسب برای اسب

انتخاب علوفه هیدروپونیک مناسب برای اسب یکی از فعالیت هایی که اس شرکت تجهیز گرولایت انجام می دهد. در این مقاله به شما آموزش می دهیم که این علوفه را چطور به روش هیدروپونیک باید تولید کرد.

غذای دام های اهلی مانند گوسفند،گاو و اسب علوفه می باشد.اما در کشورهای اروپایی به اسب میوه و سبزیجات تازه نیز می دهند. توجه به تغذیه اسب ها برای سالم نگه داشتن فیزیک بدن اسب ها به خصوص اسب های مسابقه ای بسیار مهم است زیرا بدن آنها نباید توده چربی بزند.

با توجه به اینکه اسب یک حیوان نشخوار کننده نیست پس علوفه هیدروپونیک جو به دلیل هضم آسان گزینه بسیار خوبی می باشد. مقدار استفاده علوفه هیدروپونیک در جیره غذایی باید زیر نظر دامپزشک و کارشناس تولید علوفه هیدروپونیک باشد؛ زیرا مقدار مصرفی از علوفه متناسب با میزان فعالیت بدنی اسب ( مسابقه ای،مادیان و… ) است.

علوفه هیدروپونیک چیست؟

به علوفه تازه، جوانه زده یا دانه های جوانه زده ای گفته می شود که با سپری کردن فناوری نوین جایگزین بسیار مناسبی برای کشاورزانی است که بدون نور خورشید زمین و آب کم تولید علوفه سبز می کنند.

علوفه هیدروپونیک از بذرهایی شامل جو، گندم، ذرت، چاودار و خیلی کم از یونجه ( به علت گران بودن بذر ) تهیه می شود.

مزایای فن آوری علوفه هیدروپونیک:

تولید علوفه هیدروپونیک با بذر بدون خاک و با آب بسیار کم است. جوانه بذر های سالم در مدت 7 تا 10 روز سبز می شوند. علوفه مغذی با توجه به ارتفاع سبزه ها که در این مدت به 30-35 سانتی متر می رسد تامین می شود.

ارزش غذایی بالا:

علوفه هیدروپونیک در مقایسه با علوفه خشک یا غالت دارای مواد مغذی زیادتری می باشد. در واقع در علوفه هیدروپونیک مقدار زیادی ویتامین و ریز مغذی هایی مانند کربوهیدرات و مواد معدنی یافت می شود اما در علوفه خشک این منابع وجودندارد و یا به مقدار کمی یافت می شود.

زمان رشد کمتر:

زمان رشد علوفه هیدروپونیک طی 7 تا 10 روز است اما علوفه خشک در مدت 9 ماه به سرانجام می رسد؛ بنابراین علوفه هیدروپونیک زمان کمتری را به خود اختصاص می دهد.

کاهش هزینه 90 %تولید علوفه برای دامداران:

با حذف بسیاری از هزینه ها مانند نیروی انسانی، حمل و نقل، برداشت، مصرف انرژی آب و… که در تولید علوفه به روش سنتی وجود دارد می توان با تولید علوفه به روش هیدروپونیک هزینه ها را تا 90 %کاهش داد.

نیاز به آب کمتر:

علوفه سنتی برای تشکیل تقریبا 40 تا 50 لیتر آب نیاز دارد در حالی که علوفه هیدروپونیک برای رشد به آب کمتری نیاز دارد؛ در واقع 1 لیتر آب برای تولید 1 کیلوگرم علوفه هیدروپونیک الزم است.

عدم استفاده از آفت کش ها:

علوفه هیدروپونیک برای رشد به آفت کش و مواد شیمیایی نیازی ندارد.

فواید تغذیه اسب از علوفه هیدروپونیک:

1 – برای اکثر اسب ها علوفه سبز با کیفیت باال مانند علف مرتع یا علوفه هیدروپونیک ضروری است.

2 – علوفه هیدروپونیک و یا علوفه سبز برای اسب های مسابقه ای که بر حسب نیازشان باید پروتئین بیشتری دریافت کنند غذای کاملی محسوب می شود.

3 – علوفه هیدروپونیک منجر به کاهش بیماری ها و افزایش باروری اسب ها در مدت زمانی که علوفه خشک مصرف می کنند می شود.

مقایسه برخی ویتامین های موجود در علوفه هیدروپونیک با علوفه خشک:

ویتامین آ: میزان ویتامین آ 258 %بیشتر از علوفه خشک
کربوهیدرات:میزان کربوهیدرات 15 %بیشتر از علوفه خشک
سدیم:میزان سدیم 69 % بیشتر از علوفه خشک
فسفر:میزان فسفر 56 %بیشتر از علوفه خشک
کلسیم:میزان کلسیم 34 %بیشتر از علوفه خشک
آهن:میزان آهن 40 %بیشتر از علوفه خشک

مشاوره علوفه هیدروپونیک:

کشت علوفه هیدروپونیک به دقت فراوانی نیاز دارد بنابراین کارشناسان ما در گروه myhydroponic.ir آماده هر گونه مشاوره تلفنی و حضوری در زمینه تولید علوفه، فروش سینی کشت، بستر کشت، لوله های آبرسانی، محلول ضد عفونی کننده، مخزن آب، بذر مناسب و.. به شما عزیزان کمک می کند فقط کافی است با ما تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *